Muzeum Rybołówstwa
Muzeum Rybołówstwa w Helu położone jest tuż przy helskim porcie. Na wystawach w Muzeum Rybołówstwa prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Półwyspu Helskiego, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Prezentuje wystawy etnograficzne łodzi i sprzętów rybackich z terenów Zatoki Puckiej i południowego wybrzeża Bałtyku, dzieje Morza Bałtyckiego, jego fauny i flory oraz dzieje Helu. Na dziedzińcu zaś można oglądać między innymi największą bezpokładową łódź do połowów przybrzeżnych, drewniane elementy różnych łodzi i statków oraz drewnianą łódź motorową.
Historia:
- 1417r. Pierwsza wzmianka o helskim kościele, pełnił on funkcję kościoła parafialnego w Nowym Helu, jak wówczas nazywała się osada, z której powstało obecne miasto.
- 1525r. został on przekształcony w świątynię protestancką, ponieważ większość mieszkańców przeszła na wyznanie ewangelickie.
- 1572r. pożar miasta ogarnął także wieżę kościoła. Została ona później odbudowana i pełniła funkcję latarni morskiej.
- W ciągu XVIII wieku silne sztormy i wzburzone fale mocno podmywały skarpę, na której stoi kościół. Do katastrofy doszło w 1861 roku, kiedy to część frontowa budynku wraz z wieżą obsunęła się do morza.
- 1863r. przystąpiono do naprawy ocalałej części budowli. Kościół uzyskał wtedy kształt bliski dzisiejszemu, choć różniący się zasadniczo wyglądem wieży. Ta ówczesna została rozebrana w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.
- 1945r. Kościół ucierpiał w wyniku działań wojennych, został zamieniony na magazyn portowy, który miał zostać rozebrany. Dopiero decyzja konserwatora zabytków w 1959 roku o odrestaurowaniu kościoła zapobiegła zniszczeniu tego zabytku. Ponieważ w Helu nie działała już wtedy parafia ewangelicka, budynek pokościelny zaadaptowano na cele muzealne.
- W 1972 roku obiekt przekazano Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które utworzyło tam swój oddział - Muzeum Rybołówstwa.
Gdzie znajduje się muzeum?
Muzeum Rybołówstwa mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, położonym w centrum miasta, tuż obok portu. Część frontową wieńczy niewysoka, drewniana wieża, która pełni funkcję widokową. Roztacza się z niej piękna panorama na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej.
Cena biletu obejmuje także wejście na wieżę widokową
Ostatnia aktualizacja - luty 2020.
Informacje na podstawie strony www.nmm.pl/muzeum-rybolowstwa. Za zmiany w powyższych danych redakcja www.hel.info.pl nie odpowiada.