Latarnia morska na Helu - ile ich jest, gdzie się znajdują?

Latarnie morskie na Półwyspie Helskim

Na Półwyspie Helskim czynne są dwie latarnie morskie, w tym jedna z nich - latarnia morska w Helu - udostępniona jest dla zwiedzających. Drugą latarnią morską na półwyspie jest latarnia morska w Jastarni.

Latarnia morska w Helu

ul. Bałtycka, Hel

Latarnia Morska w Helu to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych. Latarnia ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy) umieszczone na wysokości 39 m widać nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km). Źródłem światła jest 1000 W żarówka, która w przypadku przepalenia wykonuje automatycznie obrót o 45 st., a na jej miejsce ustawia się żarówka zapasowa.

Wstęp ulgowy przysługuje: dzieciom powyżej 4 roku życia, młodzieży uczącej się, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem, posiadaczom Karty Dużej Rodziny
Wstęp bezpłatny przysługuje: członkom TP NMM wraz z osobą towarzyszącą, przewodnikom turystycznym, pilotom wycieczek w trakcie oprowadzania grupy, opiekunom grupy - na 15 uczestników 1 opiekun, pracownikom Urzędu Morskiego w Gdyni i Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zdobywcom Złotej i Srebrnej "Blizy"
Informacje na podstawie strony http://www.tpnmm.pl. 

Latarnik Mayo...

Obok latarni znajduje się niewielka tablica, umieszczona na postumencie z kamieni, upamiętniająca śmierć latarnika Maya, który zginął w grudniu 1910 roku w wypadku podczas oddawania strzału z armaty, używanej jako sygnał mgłowy.

Praktyczne informacje:

  • Położenie: 54°36’06” N 18°48’56” E
  • Wysokość wieży: 41,50 m (do górnej krawędzi radaru)
  • Wysokość światła: 39 m n.p.m.
  • Zasięg nominalny światła: 18 Mm (ok. 36 km)
  • Sektor widzialności światła: 151°-102°
  • Charakterystyka światła: izofazowe
  • Światło: 5,0 s
  • Przerwa: 5,0 s
  • Okres: 10,0 s

Krótka historia...

Latarnia w związku z portowym charakterem miasta prawdopodobnie palono ostrzegawcze światło nawigacyjne w okolicach cypla. Po 1647 r. zbudowano specjalny żuraw drewniany z zawieszonym na nim żelaznym kotłem na węgiel. W 1667 r. konstrukcja spłonęła, więc nową latarnią zbudowano 500 kroków za ostatnimi zabudowaniami, nad samym brzegiem morza.31 października 1702 r. - słabą konstrukcję latarni zniszczył sztorm. Zbudowano więc solidną drewnianą wieżę o wysokości 32,6 m. Sylwetką była zbliżona do latarń współczesnych. W 1790 r. po zniszczeniu poprzedniej wybudowano nową, którą usytuowano bardziej na wschód, na 2,5 metrowej wydmie. W jej pobliżu zbudowano mieszkanie dla latarnika, którego obowiązkiem było utrzymywanie w porze nocnej ognia przez cały rok. W latach 2001-2002 latarnia przeszła remont kapitalny, sfinansowany wspólnie przez Urząd Morski w Gdyni i Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Latarnia morska w Jastarni

ul. gen. Tadeusza Kościuszki 2 A, Jastarnia

25 metrowa latarnia morska w Jastarni została wybudowana w 1938 roku ze stalowych, ażurowych elementów. Została ona jednak wysadzona przez saperów, gdyż stanowiła punkt orientacyjny na początku II Wojny Światowej.

Praktyczne informacje..

Obecna latarnia morska w Jastarni to najniższy tego rodzaju obiekt nie tylko na Półwyspie Helskim, ale na całym, polskim wybrzeżu - jej całkowita wysokość to około 17 metrów. Już z tego powodu jest atrakcyjna. Latarnia została wykonana z elementów starego nautofonu Stilo - i tak jak latarnia morska Stilo to jedna z dwóch metalowych latarni. Na betonowej podstawie latarni postawiono około 13 metrowy fragment nautofonu zwieńczony stożkowym dachem. Latarnia jest pomalowana w biało-czerwone pasy i nie jest udostępniona do zwiedzania, mimo to, stanowi jedną z atrakcji Jastarni.

  • Położenie geograficzne: 54°42’06” N; 18°41’05” E
  • Wysokość latarni: 13,3 m
  • Wysokość światła: 22 m n.p.m.
  • Zasięg światła: 15 Mm

Ostatnia aktualizacja - luty 2020.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.hel.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0